Use the worked example above to help you solve this problem. Suppose a block wit
ID: 1525635 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. Suppose a block with mass 2.10 kg is resting on a ramp. If the coefficient of static friction between the block and the ramp is 0.440, what maximum angle can the ramp make with the horizontal before the block starts to slip down? Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. The ramp in the figure is roughed up and the experiment repeated. What is the new coefficient of static friction if the maximum angle turns out to be 39.7^degree? Find the maximum static friction force that acts on the block.Explanation / Answer
for ramp with friction:
tan(theta ) = u = 0.440
theta = 23.75 degree
------------------------
(A) mu = tan(39.7) 0.830
(B) N = m g cos39.7
= 2.10 x 9.81 x cos39.7
= 15.85 N
fmax = us N = 0.830 x 15.85 = 13.16 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.