Use the worked example above to help you solve this problem. A diver of mass m d
ID: 1282270 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A diver of mass m drops from a board 8.00 m above the water's surface, as shown in the figure. Neglect air resistance.
(a) Use conservation of mechanical energy to find his speed 4.00 m above the water's surface.
8.9 m/s
(b) Find his speed as he hits the water.
12.5 m/s
EXERCISEHINTS: GETTING STARTED | I'M STUCK!
Use the values from PRACTICE IT to help you work this exercise. Suppose the diver vaults off the springboard, leaving it with an initial speed of 3.42 m/s upward. Use energy conservation to find his speed when he strikes the water.
Explanation / Answer
2*9.8*4 = v*v
a) speed = 8.85 m/s
b) m*9.8*8 = 0.5*m*v*v
v = speed hit water = 12.522 m/s
exercise
0.5*m*3.42*3.42 + m*9.8*8 = 0.5*m*v*v
v =12.98 m/s hits water
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.