Use the work-energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton\
ID: 1264060 • Letter: U
Question
Use the work-energy theorem to solve each of these problems. You can use Newton's laws to check your answers. Neglect air resistance in all cases.
Part A
A branch falls from the top of a 87.0-m-tall redwood tree, starting from rest. How fast is it moving when it reaches the ground?
SubmitMy AnswersGive Up
Part B
A volcano ejects a boulder directly upward 529m into the air. How fast was the boulder moving just as it left the volcano?
SubmitMy AnswersGive Up
Part C
A skier moving at 5.40m/s encounters a long, rough horizontal patch of snow having coefficient of kinetic friction 0.220 with her skis. How far does she travel on this patch before stopping?
SubmitMy AnswersGive Up
Part D
Suppose the rough patch in part C was only 2.80m long? How fast would the skier be moving when she reached the end of the patch?
SubmitMy AnswersGive Up
Part E
At the base of a frictionless icy hill that rises at 25.0? above the horizontal, a toboggan has a speed of 12.0 m/stoward the hill. How high vertically above the base will it go before stopping?
v = m/sExplanation / Answer
D. Suppose the rough patch in part C was only 2.80 long? How fast would the skier be moving when she reached the end of the patch?
final KE = initial KE - work by friction
(1/2) m v^2 = (1/2) m v^2 - umgd
v final^2 = v init^2 - 2ugd = 5.40^2 - 2*0.220*9.8*2.80 = 17.0864
v final = 4.133 m/s
E. At the base of a frictionless icy hill that rises at 25.0 above the horizontal, a toboggan has a speed of 12.0 toward the hill. How high vertically above the base will it go before stopping?
same as A and B: v^2 = 2gh
12^2 = 2*9.8*h
h = 7.35 meters
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.