Use the worked example above to help you solve this problem. A light ray of wave
ID: 1400132 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A light ray of wavelength 589 nm (produced by a sodium lamp) traveling through air is incident on smooth, flat slab of crown glass at an angle 1 of 32° to the normal, as sketched in the figure.
(a) Find the angle of refraction, 2.
(b) At what angle 3 does the ray leave the glass as it re-enters the air?
(c) How does the answer for the 3 change if the ray enters water below the slab instead of the air?
Suppose a light ray in air (n = 1.00) enters a cube of material (n = 2.50) at a 50.0° angle with respect to the normal and then exits the bottom of the cube into water (n = 1.33). At what angle to the normal does the ray leave the slab?
Explanation / Answer
Here ,
theta1= 32 degree
refractive index of crown glass , n2 = 1.54
a) using snell's law
n1 * sin(theta1) = n2 * sin(theta2)
1 * sin(32) = 1.54 * sin(theta2)
solving for theta2
theta2 = 20.12 degree
the angle of refraction is 20.12 degree
b)
Now, for the ray to reenter the glass
n2 * sin(theta2) = n1 * sin(theta3)
1.54 * sin(20.12) = 1 * sin(theta3)
theta3 = 32
the angle theta3 is 32 degree
c)
for the ray to enter water
using snell's law
n2 * sin(theta2) = n1 * sin(theta3)
1.54 * sin(20.12) = 1.33 * sin(theta3)
theta3 = 23.45 degree
the angle theta3 for glass water interface is 23.45 degree
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.