Use the worked example above to help you solve this problem. A 0.390 kg object a
ID: 1558648 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. A 0.390 kg object attached to a spring of force constant 1.10 times 10^2 N/m is free to move on a frictionless horizontal surface. If the object is released from rest at x = 0.100 m, find the force on it and its acceleration at x = 0.100 m, x = 0.0500 m, x = 0 m, x = 0.0500 m, and x = -0.100 m Use the values from the PRACTICE IT section. For the same spring and mass system, find the force exerted by the spring and the position x when the object's acceleration is +8.55 m/s^2.Explanation / Answer
(a)
We know that,
F = -k*x
if x = 0.100 m,
F = 1.1*10^2 * 0.10 = 11 N
a = F / m = 28.2 m/s^2
if x = 0.050 m,
F = 1.1*10^2 * 0.050 = 5.5 N
a = 14.1 m/s^2
if x = 0 , F = 0
if x = -0.050 m,
F = -5.5 N
a = -14.1 m/s^2
if x = -0.100 m,
F = -11 N
a = -28.2 m/s^2
(b)
if a = 8.55 m/s^2
F = m*a = 3.33 N
x = F / k = 3.33 / 110
x = 0.0303 m = 3.03 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.