Use the worked example above to help you solve this problem. (a) Find the amplit
ID: 2076969 • Letter: U
Question
Use the worked example above to help you solve this problem. (a) Find the amplitude, frequency, and period of motion for an object vibrating at the end of a horizontal spring if the equation for its position as a function of time is the following. x = (0.205 m) cos (pi/8.00 t) A = m f = Hz T = s (b) Find the maximum magnitude of the velocity and acceleration. v_max = m/s a_max = m/s^2 (c) What are the position, velocity, and acceleration of the object after 1.05 s has elapsed? x = m v = m/s a = m/s^2 If the object-spring system is described by x = (0.310 m) cos (1.45 t), find the following. (a) the amplitude, the angular frequency, the frequency, and the period A = m omega = rad/s f = Hz T = s (b) the maximum magnitudes of the velocity and the acceleration v_max = m/s a_max = m/s^2 (c) the position, velocity, and acceleration when t = 0.250 s x = m v = m/s a = m/s^2Explanation / Answer
PRACTICE IT:
(A) A = 0.205 m
f = (pi / 8) / 2pi = 0.0625 Hz
T = 1/f = 16 s
(B) Vmax = A w = 0.205 x pi / 8 = 0.0805 m/s
a_max = A w^2 = 0.0316 m/s^2
(C) cos(pi x 1.05 / 8) = 0.916
sin(pi x 1.05 / 8) = 0.40
x = 0.205 x 0.916 = 0.188 m
v = 0.0805 x 0.40 = -0.0322 m/s
a = 0.0316 x 0.916 = - 0.0289 m/s
---------------
exercise:
A) A = 0.310 m
w = 1.45 rad/s
f = w/ 2pi = 0.23 Hz
T = 1/f = 4.33 s
(B) Vmax = A w = 0.310 x 1.45 = 0.45 m/s
a_max = A w^2 = 0.65 m/s^2
(C) cos(1.45 x 0.250) = 0.935
sin(1.45 x 0.250 ) = 0.355
x = A cos(wt) = 0.29 m
v = - Vmax sin(wt) = - 0.16 m/s
a = -a_max cos(wt) = - 0.609 m/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.