A velocity-time graph for an object moving along the x axis is shown in the figu
ID: 1525511 • Letter: A
Question
A velocity-time graph for an object moving along the x axis is shown in the figure. Every division along the vertical axis corresponds to 2.50 m/s and each division along the horizontal axis corresponds to 1.50 s. Plot a graph of the acceleration versus time. Determine the average acceleration of the object in the time interval t = 7.50 s to t = 22.5 s. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s^2 Determine the average acceleration of the object in the time interval t = 0 to t = 30.0 s. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m/s^2Explanation / Answer
b) Vav = v2-v1/(t2-t1) = 16*2.5/(7.50 - 22.5) = -2.66 m/s^2
c) vav = v2-v1/(t2-t1) = 16*2.5/(30-0) = 1.33 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.