A velocity-time graph for an object moving along the x axis is shown in the figu
ID: 1657469 • Letter: A
Question
A velocity-time graph for an object moving along the x axis is shown in the figure. Every division along the vertical axis corresponds to 3.50 m/s and each division along the horizontal axis corresponds to 1.50 s. (m/s (es (a) Plot a graph of the acceleration versus time. Choose File no file selected This answer has not been graded yet. (b) Determine the average acceleration of the object in the time interval t = 7.50 s to t = 22.5 s. m/s2 (c) Determine the average acceleration of the object in the time interval t = 0 to t = 30.0 s.Explanation / Answer
a) Plot of acceleration vs time
Value will be 0 from t=0 till t=7.5 s
Value will be 3.733 m/s^2 from t=7.5 s to t=22.5 s
Value will be 0 from t-22.5 s onwards
b) average acceleration = {V(t2)- V(t1)} / (t2-t1)
=(28-(-28))/(22.5-7.5)
=3.733 m/s^2
c) Average acceleration = (28-(-28))/(30-0)
=1.867 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.