A charge Q is distributed uniformly along the x axis from x1 to x2. A.What would
ID: 1524734 • Letter: A
Question
A charge Q is distributed uniformly along the x axis from x1 to x2.
A.What would be the magnitude of the electric field at x0 on the x-axis? Assume that ke = 1 /4 and x0 > x2 > x1 for a Coulomb constant of 8.98755 × 10^9 N · m2 /C 2 .
B.If x1 = 0 m, x2 = 5.29 m and the charge is 2.39 µC, what is the magnitude of the electric field at x0 = 11.7 m? Answer in units of N/C.
A charge Qis distributed uniformly along the z axis from ri to rz What would be the magnitude of the elec- tric field at r on the a-axis? Assume that ke and ro r2 r1 for a Coulomb constant of 8.98755 x 109 N. m2/C2 ke Q dr ke Q 3. Jari (22 ri) 4. None of these ke QExplanation / Answer
A) option 3.
B) length of rod, L = x2 - x1 = 5.29 - 0 = 5.29 m
d = xo - x2 = 11.7 - 5.29 = 6.41 m
Q = 2.39 micro C
eletric field at a distance d from closer end,
E = k*Q/(d*(d+L))
= 9*10^9*2.39*10^-6/(6.41*(6.41 + 5.29))
= 287 N/c
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.