Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

an astronaut travels to a far distant star at a speed close to that of light. wh

ID: 1521991 • Letter: A

Question

an astronaut travels to a far distant star at a speed close to that of light. when he returns he claims to have been gone for 17 years. his friends on earth say he has been gone for 20 years. What was the astronaut's speed? (Assume a constant speed) an astronaut travels to a far distant star at a speed close to that of light. when he returns he claims to have been gone for 17 years. his friends on earth say he has been gone for 20 years. What was the astronaut's speed? (Assume a constant speed) an astronaut travels to a far distant star at a speed close to that of light. when he returns he claims to have been gone for 17 years. his friends on earth say he has been gone for 20 years. What was the astronaut's speed? (Assume a constant speed)

Explanation / Answer

T = 20

To = 17

T = To / sqrt (1 - V2/c2)

20 = 17 / sqrt (1 - V2/(3 x 108)2)

V = 1.58 x 108 m/s