an actor with mass of 80kg has cloned himself. The clone has different mass, m.
ID: 1699587 • Letter: A
Question
an actor with mass of 80kg has cloned himself. The clone has different mass, m. The clone stands on the brink of a cliff 36.0m high. The actor stands on top of a Humvee, 1.80m above the ground. Actor starts from rest and swings down on the ropse without friction. Then, actor undergoes an elastic head-on collision with the clone, seding him over the cliff.The question asks find the horizontal component X of the clone's displacement as a function of m, maximum and minimum values of X and its corresponding value of m.
Sorry for long question. Thanks for the Help^^ You guys are the life savers^^
Explanation / Answer
velocity of the actor when he hit the clone. sqrt(2*g*1.8)=5.9(m/s). --------- so velocity of the clone after it is hit. v1=((m1-m2)*u1+2m2*u2)/(m1+m2) m1=m. m2=80kg u1=0. u2=5.9 v1=2*5.9*80/(m+80)=944/(m+80). ----------- total distance. v1*T=S where T = sqrt(2H/g)=sqrt(2*36/g)=2.7(s) so S=944*2.7/(m+80)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.