Dept of Physics & Comp. Sti VERS COLLEGE of CUNY Test # NAME Instructions: Mark
ID: 1519686 • Letter: D
Question
Explanation / Answer
1.)
B, Jill has gretaer kinetic energy
KE = 0.5 m v^2
2.)
work done = chage in KE
Force * distance = 40 J
Force = 40 / distance
3.) 230 J
total KE = 0.5mv^2 + 0.5 m1v1^2
4.)four imes as high
0.5mv^2 = mgh
h' = 4h
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.