An ambulance has a siren with frequency 2600 Hz. If you are stationary and the a
ID: 1516926 • Letter: A
Question
An ambulance has a siren with frequency 2600 Hz. If you are stationary and the ambulance is heading away from you at 45 m/s, what frequency do you hear? The speed of sound in the air is 338 m/s. 2,946 Hz 2,999 Hz 2,600 Hz 2,254 Hz 2,295 Hz A person sits 90 m away from an exploding firecracker and measures the sound level to be 70 dB. What is the total power of the sound emitted by the firecracker? Assume that the sound radiates equally in all directions from the firecracker. 23.61 W 0.339 W 1.018 W 3.054 W 20.56 WExplanation / Answer
28) E)2295 Hz
f' = f*v/(v + vs)
= 2600*338/(338 + 45)
= 2295 hz
29) C) 1.018 W
Let I is the intensity of sound at person location.
apply
beta = 10*log(I/Io)
70 = 10*log(I/10^-12)
7 = log(I/10^-12)
10^7 = I/10^-12
==> I = 10^(7 - 12)
I = 10^-5 W/m^2
Apply, I = power/Area
I = P/(4*pi*d^2)
==> P = I*4*pi*d^2
= 10^-5*4*pi*90^2
= 1.018 Watts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.