An aluminum ring of radius 5.0 cm and resistance 4.0 10-4 is placed around the t
ID: 1684950 • Letter: A
Question
An aluminum ring of radius 5.0 cm and resistance 4.0 10-4 is placed around the top of a long air-core solenoid with 1004 turns per meter and a smaller radius of 3.0 cm, as in Figure P20.62. If the current in the solenoid is increasing at a constant rate of 271 A/s, what is the induced current in the ring? Assume that the magnetic field produced by the solenoid over the area at the end of the solenoid is one-half as strong as the field at the center of the solenoid. Assume also that the solenoid produces a negligible field outside its cross-sectional area.(answer in Amperes) An aluminum ring of radius 5.0 cm and resistance 4.0 10-4 is placed around the top of a long air-core solenoid with 1004 turns per meter and a smaller radius of 3.0 cm, as in Figure P20.62. If the current in the solenoid is increasing at a constant rate of 271 A/s, what is the induced current in the ring? Assume that the magnetic field produced by the solenoid over the area at the end of the solenoid is one-half as strong as the field at the center of the solenoid. Assume also that the solenoid produces a negligible field outside its cross-sectional area. (answer in Amperes)
Explanation / Answer
r = 5.0 cm, R = 4.0*10^-4 ohm, n = 1004 turns/m, r' = 3.0 cm, dI/dt = 271 A/s, mu_0 = 4*pi*10^-7 find the induced current i in the ring. the magnetic field produced by the solenoid over the area at the end of the solenoid B = 0.5 * mu_0*n*I magnetic flux in the ring = B*pi*r'^2 emf = d(B*pi*r'^2)/dt = d(0.5*mu_0*n*I*pi*r'^2)/dt = 0.5*mu_0*n*pi*r'^2 * dI/dt so i = emf/R = 0.5*mu_0*n*pi*r'^2/R * dI/dt = 1.21 A
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.