A simple electrical generator uses a lawn mower engine to produce electricity by
ID: 1516527 • Letter: A
Question
A simple electrical generator uses a lawn mower engine to produce electricity by rotating a coil of wire in a magnetic field. The coil of wire contains 2000 loops, is circular with a diameter 30cm, and the motor rotates the coil 3600 times per minute in a uniform field with magnitude 1.00mT. The generator produces 17W of power. A transformer is used to convert the voltage output by the generator to 12V.
a. What is the maximum voltage produced by the generator?
b. Which coil of the transformer has more turns, the primary or secondary (or are they the same)? Explain.
c . What is the maximum current that could be drawn from the transformer by an appliance?
Explanation / Answer
a)
N = 2000
A= pi*r^2
= pi*(0.15)^2
= 0.0707 m^2
B = 1*10^-3 T
w = 3600 rev/min
= 3600*2*pi/60 rad/s
= 377 rad/s
Vmax = N*A*B*w
= 2000*0.0707*1*10^-3*377
= 53.3 V
b)
Since primary side has greater voltage, it will have more turns
c)
P=V*I
17 = 12*I
I = 1.42 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.