A simple Atwood\'s machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the s
ID: 2274281 • Letter: A
Question
A simple Atwood's machine uses two masses, m1 and m2. Starting from rest, the speed of the two masses is 1.2 m/s at the end of 9.8 s. At that time, the kinetic energy of the system is 82 J and each mass has moved a distance of 5.88 m. part a find the value of heavier mass. The acceleration due to gravity is 9.81 m/s^2 Answer in kg
Part B> Find the value of hte lighter mass answer in kg.
Explanation / Answer
from the statement of KE, we have that:
82J = 1/2m1v^2+1/2m2v^2 = 1/2 (1.2)^2(m1+m2) or that
82=0.72(m1+m2) or m1+m2=113.89
we can write Newton's second law for each mass, where T is the tension in the rope:
assuming m1 moves up, we have:
T-m1g=m1a
T-m2g=-m2a
subtracting equations gives us:
(m2-m1)g=(m1+m2)a or a=(m2-m1)/(m2+m1) g
we can find the acceleration of the system also knowing that
the speed has changed by 1.2 m/s in 9.8s for an accel of 0.1224 therefore:
0.1224 = [(m2-m1)/(m1+m2)] g, or after some algebra
m1= 0.975*m2
since we know from above that m1+m2 = 113.89, we have mow
therefore m2= 57.67 kg and m1= 56.22 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.