A circular coil enclosing an area of 76.3 cm^2 is made of 220 turns of copper wi
ID: 1514910 • Letter: A
Question
A circular coil enclosing an area of 76.3 cm^2 is made of 220 turns of copper wire as shown in the figure. When viewed from the right the coil is wound counter-clockwise. A 6.6 ohm resistor is inserted in the copper wire. Initially, a uniform magnetic field of magnitude 3.19 ? points horizontally from left-to-right through the perpendicular plane of the coil During a 9 minute time interval the field uniformly changes at a constant rate, until a reversed field is reached equal in magnitude to the initial field. How much charge flows through the coil?Explanation / Answer
From Faraday's law (ref.), we know that V = N(BA)/t ==> Vt = NBA
B = 2B ==> Vt = 2NBA
Q = It = Vt/R = 2NBA/R = 2*220*3.19*76.3*10-4 / 6.6 = 1.623 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.