A circular coil 14.0 cm in diameter and containing nine loops lies flat on the g
ID: 1399025 • Letter: A
Question
A circular coil 14.0 cm in diameter and containing nine loops lies flat on the ground. The Earth's magnetic field at this location has magnitude 4.50×105T and points into the Earth at an angle of 58.0 below a line pointing due north. A7.80-A clockwise current passes through the coil.
Part A
Determine the torque on the coil.
Express your answer using three significant figures and include the appropriate units.
Part B
Which edge of the coil rises up: north, east, south, or west?
Which edge of the coil rises up: north, east, south, or west?
south north west eastExplanation / Answer
given,
diameter of the coil = 14 cm
earth's magnetic field = 4.50×10^5 T
dip angle = 58 degree
current = 7.8 A
number of loops = 9
Torque = number of loops * current * magnetic field * area * cos(58)
Torque = 9 * 7.8 * 4.50 * 10^5 * pi * 0.14^2 * cos(58)
Torque = 0.000103 Nm
south
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.