A circular coil (910 turns, radius = 0.077 m) is rotating in a uniform magnetic
ID: 1465097 • Letter: A
Question
A circular coil (910 turns, radius = 0.077 m) is rotating in a uniform magnetic field. At t = 0 s, the normal to the coil is perpendicular to the magnetic field. At t = 0.016 s, the normal makes an angle of 45o with the field because the coil has made one-eighth of a revolution. An average emf of magnitude 0.065 V is induced in the coil. Find the magnitude of the magnetic field at the location of the coil.A circular coil (910 turns, radius = 0.077 m) is rotating in a uniform magnetic field. At t = 0 s, the normal to the coil is perpendicular to the magnetic field. At t = 0.016 s, the normal makes an angle of 45o with the field because the coil has made one-eighth of a revolution. An average emf of magnitude 0.065 V is induced in the coil. Find the magnitude of the magnetic field at the location of the coil.
Explanation / Answer
B = Et / Nr^2cos(45)
= (.065V) X (.016s) / 910 (.077 m)^2 cos(45)
= 0.00104 / 11.9833 = 8.679 e-5 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.