The square loop circuit in the diagram has sides of length 1.10 m, and each resi
ID: 1514788 • Letter: T
Question
The square loop circuit in the diagram has sides of length 1.10 m, and each resistor is 3.60 ?. The loop is placed in a uniform 0.260 T magnetic field pointing into the page. The loop, which is hinged at each corner, is pulled as shown until the distance between points P and Q is 1.32 m. (The sides of the circuit stay the same length, but the square is "flattened" into a rhombus.)
Calculate the circuit loop's final area. (I know the loop's final Area is 1.162 m^2)
If this process takes 0.090 s, what is the average current generated in the loop? Enter your answer as positive if the current flows counterclockwise around the loop.
Explanation / Answer
Here,
L = 1.1 m
resistance , R = 3.60 ohm
magnetic field , B = 0.260 T
for distance between P and Q , PQ = 1.32 m
---
let the distance between the points stretching is x
Now, for the final length of x
(x/2)^2 + (PQ/2)^2 = 1.1^2
(x/2)^2 + (1.32/2)^2 = 1.1^2
x = 0.88 m
final area , A = PQ * x
A = 0.88 * 1.32 m^2
A = 1.162 m^2
Now, for the induced current generated
induced current generated = change in magnetic flux/(time * Resistance)
induced current generated = 0.260 * (1.1^2 - 1.162)/(4 * 3.60 * 0.090)
induced current generated = 0.00962 A
the induced current generated is 9.62 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.