The square loop (with side length 2m) is perpendicular to a 3T magnetic field. O
ID: 1262205 • Letter: T
Question
The square loop (with side length 2m) is perpendicular to a 3T magnetic field. Over a period of 10 s, the field increases to 5T. Describe and explain the direction of the current induced in the loop. Also, determine the average current induced in the loop and the average power dissipated by the 10 ohm resistor.
The square loop (with side length 2m) is perpendicular to a 3T magnetic field. Over a period of 10 s, the field increases to 5T. Describe and explain the direction of the current induced in the loop. Also, determine the average current induced in the loop and the average power dissipated by the 10 ohm resistor.Explanation / Answer
when conductor is placed inside the magneticfield emf will be induced
this happens due to moving conductor or changing field
FLUX=B.A
E=-dpi/dt
area is constant AREA OF SQUARE LOOP=A=SIDE2
=4m2
=-dB/dt *A
=(5-3)/10 *4
=-0.8V direction is upwards
I=E/R
=0.8/10
=0.8/10
=0.08A
power dissipated=I2*R
=0.082*10
=0.064W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.