The spout heights in the container in the figure are 15cm, 30cm, 45cm, and 60cm.
ID: 2198967 • Letter: T
Question
The spout heights in the container in the figure are 15cm, 30cm, 45cm, and 60cm. The water level is maintained at a 68cm height by an outside supply.
Explanation / Answer
The spout heights in the container in Fig. 9.35 are 9 cm, 20 cm, 30 cm, and 38 cm. The water level is maintained at a 45 cm height by an outside supply.Figure 9.35:
http://www.webassign.net/wb/9-35.gif
(a) What is the speed of the water out of each hole? 9 cm hole 1 m/s
20 cm hole _____m/s
30 cm hole _____m/s
38 cm hole _____m/s
(b) Which water stream has the greatest range relative to the base of the container? The spout heights in the container in Fig. 9.35 are 9 cm, 20 cm, 30 cm, and 38 cm. The water level is maintained at a 45 cm height by an outside supply.
Figure 9.35:
http://www.webassign.net/wb/9-35.gif
(a) What is the speed of the water out of each hole? 9 cm hole 1 m/s
20 cm hole _____m/s
30 cm hole _____m/s
38 cm hole _____m/s
(b) Which water stream has the greatest range relative to the base of the container? The spout heights in the container in Fig. 9.35 are 9 cm, 20 cm, 30 cm, and 38 cm. The water level is maintained at a 45 cm height by an outside supply.
Figure 9.35:
http://www.webassign.net/wb/9-35.gif
(a) What is the speed of the water out of each hole? 9 cm hole 1 m/s
20 cm hole _____m/s
30 cm hole _____m/s
38 cm hole _____m/s
(b) Which water stream has the greatest range relative to the base of the container? Are the heights from the bottom or from the top?. I'm assuming they are from the bottom.
From Bernoulli's eqn we know that gh + 1/2v^2 = constant Note we can divide from both sides leaving gh + v^2/2 = constant
So gh + v^2/2)top = gh + v^2/2)at the various heights...but vtop= 0 and h at the various height = 0
So gh = v^2/2...So v = sqrt(2gh) [note h is the distance from the top to the listed height]
9cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.09)) = 2.66m/s (I don't understand your ans of 1m/s)
20cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.20)) = 2.21m/s
30 cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.30)) = 1.71m/s
38cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.38)) = 1.17m/s
b) to find the range of each we need the time of travel .We get this from y = 1/2*g*t^2 or
t= sqrt(2*y/g) and then x = v*t
For 9cm hole ..t = sqrt(2*.09/9.8) = 0.136s so x = 2.66*0.136 = 0.360m
For 20cm hole ..t = sqrt(2*.20/9.8) = 0.202s so x = 2.21*0.202 = 0.446m
For 30 cm hole ..t = sqrt(2*.30/9.8) = 0.247s so x = 1.71*0.247 = 0.423m
For 38 cm hole ..t = sqrt(2*.38/9.8) = 0.278s so x = 1.17*0.278 = 0.325m
So the 20 cm hole has the greatest range Are the heights from the bottom or from the top?. I'm assuming they are from the bottom.
From Bernoulli's eqn we know that gh + 1/2v^2 = constant Note we can divide from both sides leaving gh + v^2/2 = constant
So gh + v^2/2)top = gh + v^2/2)at the various heights...but vtop= 0 and h at the various height = 0
So gh = v^2/2...So v = sqrt(2gh) [note h is the distance from the top to the listed height]
9cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.09)) = 2.66m/s (I don't understand your ans of 1m/s)
20cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.20)) = 2.21m/s
30 cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.30)) = 1.71m/s
38cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.38)) = 1.17m/s
b) to find the range of each we need the time of travel .We get this from y = 1/2*g*t^2 or
t= sqrt(2*y/g) and then x = v*t
For 9cm hole ..t = sqrt(2*.09/9.8) = 0.136s so x = 2.66*0.136 = 0.360m
For 20cm hole ..t = sqrt(2*.20/9.8) = 0.202s so x = 2.21*0.202 = 0.446m
For 30 cm hole ..t = sqrt(2*.30/9.8) = 0.247s so x = 1.71*0.247 = 0.423m
For 38 cm hole ..t = sqrt(2*.38/9.8) = 0.278s so x = 1.17*0.278 = 0.325m
So the 20 cm hole has the greatest range Are the heights from the bottom or from the top?. I'm assuming they are from the bottom.
From Bernoulli's eqn we know that gh + 1/2v^2 = constant Note we can divide from both sides leaving gh + v^2/2 = constant
So gh + v^2/2)top = gh + v^2/2)at the various heights...but vtop= 0 and h at the various height = 0
So gh = v^2/2...So v = sqrt(2gh) [note h is the distance from the top to the listed height]
9cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.09)) = 2.66m/s (I don't understand your ans of 1m/s)
20cm hole v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.20)) = 2.21m/s
30 cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.30)) = 1.71m/s
38cm v = sqrt(2*g*h) = sqrt(2*9.8*(0.45-0.38)) = 1.17m/s
b) to find the range of each we need the time of travel .We get this from y = 1/2*g*t^2 or
t= sqrt(2*y/g) and then x = v*t
For 9cm hole ..t = sqrt(2*.09/9.8) = 0.136s so x = 2.66*0.136 = 0.360m
For 20cm hole ..t = sqrt(2*.20/9.8) = 0.202s so x = 2.21*0.202 = 0.446m
For 30 cm hole ..t = sqrt(2*.30/9.8) = 0.247s so x = 1.71*0.247 = 0.423m
For 38 cm hole ..t = sqrt(2*.38/9.8) = 0.278s so x = 1.17*0.278 = 0.325m
So the 20 cm hole has the greatest range
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.