An object 2.00 cm high Is placed 38.0 cm to the left of a converging lens having
ID: 1512038 • Letter: A
Question
An object 2.00 cm high Is placed 38.0 cm to the left of a converging lens having a focal length of 28.5 cm. A diverging lens with a focal length of -20.0 cm Is placed 110 cm to the right of the converging lens. (Use the correct sign conventions for the following answers.) (a) Determine the final position and magnitude of the final Image. Image position (b)Is the Image upright or Inverted? (c)Repeat parts (a) and (b) for the case where the second lens Is a converging lens with a focal length of +20.0 cm. Image positionExplanation / Answer
here,
for the first lens
object distance , do1 = 38 cm
focal length , f1 = 28.5 cm
let the image distance be di1
using the lens formula
1/f1 = 1/do1 +1/di1
1/28.5 = 1/38 + 1/di1
di1 = 114 cm
for the seccond lens
the object distance , do2 = 110 - di1 = - 4 cm
focal length , f2 = - 20 cm
let the image distance be di2
using the lens formula
1/f2 = 1/di2 + 1/do2
- 1/20 = 1/di2 - 1/4
di2 = 5 cm
(a)
the final position is 5 cm to the right of diverging lens
m = di1 /do1 * di2 * do2
m = 114/38 * 5/(-4)
m = - 3.75
(b)
the image is inverted
(c)
for the first lens
object distance , do1 = 38 cm
focal length , f1 = 28.5 cm
let the image distance be di1
using the lens formula
1/f1 = 1/do1 +1/di1
1/28.5 = 1/38 + 1/di1
di1 = 114 cm
for the seccond lens
the object distance , do2 = 110 - di1 = - 4 cm
focal length , f2 = 20 cm
let the image distance be di2
using the lens formula
1/f2 = 1/di2 + 1/do2
1/20 = 1/di2 - 1/4
di2 = 3.33 cm
the final position is 3.33 cm to the right of diverging lens
m = di1 /do1 * di2 * do2
m = 114/38 * 3.33/(-4)
m = - 2.5
the image is inverted
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.