An object 2.00 cm high is placed 38.0 cm to the left of a converging lens having
ID: 1511965 • Letter: A
Question
An object 2.00 cm high is placed 38.0 cm to the left of a converging lens having a focal length of 28.5 cm. A diverging lens with a focal length of -20.0 cm Is placed 110 cm to the right of the converging lens. (Use the correct sign conventions for the following answers.) Determine the final position and magnitude of the final Image. Your response differs from the correct answer by more than 100%. Is the image upright or inverted? Repeat parts (a) and (b) for the case where the second lens is a converging lens with a focal length of +20.0 cm.Explanation / Answer
1/di1 = 1/f1 - 1/do1 = 1/28.5 - 1/38
di1 = 114 cm
do2 = 110 - 114 = -4.00 cm
1/di2 = 1/-20 - (1/-4.00)
di2 = 5.00 cm
---------------------------------------------------
M = (-di1 / do1) (-di2/ do2)
= (-114/38) (-5/-4) = -3.75
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.