An x ray tube is similar to a caathode ray tube in an oscilloscope, but it uses
ID: 1511383 • Letter: A
Question
An x ray tube is similar to a caathode ray tube in an oscilloscope, but it uses a higher voltage and its beam of electrons strikes a metal target, producing x rays. A) calculate the power in the beam of electrons if 100.000 V is used and the beam current is 15 mA. B) Assuming that a 100% efficient transformer can be used to increase an input voltage of 120 V to the 100,000 V needed, What current must be supplied to the transformer?
Suppose the beam current is not 15mA but 45mA, and the transformer is not 100% efficient but 80% efficient. then, what is the answer for the part (B) in unit of A?
Explanation / Answer
A)
power = V*I
= 100000 * 15*10^-3
= 1500 W
B)
P will be same
P = V*I
1500 = 120*I
I = 12.5 A
Answer: 12.5 A
C)
power = V*I
= 100000 * 45*10^-3
= 4500 W
Input power be P1
then 80% of P' = 4500
0.8*P' = 4500
P' = 5625 w
P' = V'*I'
5625 = 120*I'
I' = 46.875 A
Answer: 46.875 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.