An unusual message delivery system is pictured in Figure P19.19. A 15 cm length
ID: 2035415 • Letter: A
Question
An unusual message delivery system is pictured in Figure P19.19. A 15 cm length of conductor that is free to move is held in place between two thin conductors. When a 5.0 A current is directed as shown in the figure, the wire segment moves upward at a constant velocity. 15cm ? 5.0 A 5.0A 5.0A Figure P19.19 If the mass of the wire is 19 g, find the magnitude and direction of the minimum magnetic field that is required to move the wire.(The wire slides without friction on the two vertical conductors.) T | SelectExplanation / Answer
force on the current carrying conductor
F = I [ LB]
L = 0.15 m, I = 5 A
when upwards and downwards (weight) forces on amy conductor become equal in magitude then net force on it becomes ZERO
F(net) = m dv/dt =0
v = constant
F (mag) = BIL sin90 = mg
B = mg/IL = 0.019 * 9.8/5*0.15
B = 0.24826 Tesla
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.