An unusual spring has a restoring force of magnitude F = (2.00 N/m) x + (1.00 N/
ID: 1546496 • Letter: A
Question
An unusual spring has a restoring force of magnitude F = (2.00 N/m)x + (1.00 N/m2)x 2, where x is the stretch of the spring from its equilibrium length. A 3.00-kg object is attached to this spring and released from rest after stretching the spring 1.25 m. If the object slides over a frictionless horizontal surface, how fast is it moving when the spring returns to its equilibrium length?
An unusual spring has a restoring force of magnitude F = (2.00 N/m)x + (1.00 N/m2)x 2, where x is the stretch of the spring from its equilibrium length. A 3.00-kg object is attached to this spring and released from rest after stretching the spring 1.25 m. If the object slides over a frictionless horizontal surface, how fast is it moving when the spring returns to its equilibrium length?
a)1.46 m/s b)1.70 m/s c)1.94 m/s d)0.850 m/s e)1.21 m/sExplanation / Answer
energy stored in the spring
U = x2 +x3/3
for x = 1.25m
U = 2.2135 J
potential energy is converted into kinetic energy
U = 0.5 mV^2
so substituting values we get
V = 1.21 m/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.