The conducting path between the right hand and the left hand can be modeled as a
ID: 1509946 • Letter: T
Question
The conducting path between the right hand and the left hand can be modeled as a 12-cm-diameter, 150-cm-long cylinder. The average resistivity of the interior of the human body is 5.4 ohm m. Dry skin has a much higher resistivity, but skin resistance can be made negligible by soaking the hands in salt water. If skin resistance is neglected, what potential difference between the hands is needed for a lethal shock of 100 mA across the chest? Your result shows that even small potential differences can produce dangerous currents when the skin is wet. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.Explanation / Answer
given data
diameter =12 cm
length =150 cm
resistivity = 5.4 ohm
I = 100mA
A) resistance R =rho*L/A= rho x L / pi r^2 = (5.4*1.5)/((3.14)*((6*10^-2)^2)) = 716.56 ohm
B) potential difference needed V = I R
=100*10^-3* 716.56 = 71.656 volts
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.