The concrete wall of a building is 0.08 m thick. The temperature inside the buil
ID: 2068104 • Letter: T
Question
The concrete wall of a building is 0.08 m thick. The temperature inside the building is 18.5°C, while the temperature outside is 0.0°C. Heat is conducted through the wall. When the building is unheated, the inside temperature falls to 0.0°C, and heat conduction ceases. However, the wall does emit radiant energy when its temperature is 0.0°C. The radiant energy emitted per second per square meter is the same as the heat lost per second per square meter due to conduction. What is the emissivity of the wall?Explanation / Answer
Thermal conductivity of concrete, k = 1.3 W/m-K
Heat lost per second by conduction = kA(dT/dx) = 1.3*1*(18.5-0)/0.08 = 300.6 J
Heat loss by radiation = AT4 = *5.67*10-8*1*(273+0)4 = 315*
Equating the two expressions, 315* = 300.6
This gives Emissivity = 0.95
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.