The concrete sections of a certain superhighway are designed to have a length of
ID: 1389161 • Letter: T
Question
The concrete sections of a certain superhighway are designed to have a length of 27.0 m. The sections are poured and cured at 10.0?C. What minimum spacing should the engineer leave between the sections to eliminate buckling if the concrete is to reach a temperature of 49.0 degree C? (Note: If applicable, Table 1 is available for use in solving this problem.) A copper telephone wire has essentially no sag between poles 34.0 m apart on a winter day when the temperature is -20.0?C. How much longer ?s the wire on a summer day when the temperature is 36.0?C? (Note: Table 19.1 is available for use in solving this problem.) cmExplanation / Answer
For concrete, the coefficient of thermal expansion is
a = 12 * 10-6 (0C)-1
delta T = 39 0C
delta L = 12 * 10-6 * 27.0 * 39 0C
= 0.013 m = 1.3 cm
--------------------------------------------
delta L = 34 * 1.7 * 10-5 * (36 - (-20))
= 3.24 cm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.