Two piano strings a supposed to =be vibrating at 220 Hz , but a piano tuner hear
ID: 1509778 • Letter: T
Question
Two piano strings a supposed to =be vibrating at 220 Hz , but a piano tuner hears three beats every 2.2 s when they are played togethe
Part B
By how much (in percent) must the tension be increased or decreased to bring them in tune?
Express your answer using two significant figures. If there is more than one answer, enter them in ascending order separated by commas.
Two piano strings a supposed to =be vibrating at 220 Hz , but a piano tuner hears three beats every 2.2 s when they are played togethe
Explanation / Answer
Question is not displayed properly. Although answered keeping in mind the benefit of the student.
Assuming the Part A) to be as:
If one is vibrating at 220 Hz, what must be the frequency of the other (is there only one answer)?
f2 = f1 - 3/2.2 = 220 - 1.3636 = 218.64 Hz
f2 = f1 + 3/2.2 = 220 + 1.3636 = 221.36 Hz
218.64 Hz, 221.36 Hz
Part B:
If frequency is low T'/T = (220 / 218.64) = 1.0125
This means T must be decreased by (1.0125 - 1)100% = +1.27 %
When frequency is high T'/T = (220 / 221.36) = 0.9878 (0.9878 - 1)100% = -1.22 %
-1.22 %, +1.27 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.