Two people jump out of an airplane. They hold on to each other while falling str
ID: 2140666 • Letter: T
Question
Two people jump out of an airplane. They hold on to each other while falling straight down at a shared terminal speed of 60.7 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 94.8 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis):
v1x= 7.93 m/s V1y=6.75 m/s V1z= 60.7
What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.2 kg, immediately after separation?
What is the change in kinetic energy of the system?
Explanation / Answer
(undefined) (undefined) change in kinetic energy (undefined)
where mi is mass ...V =60.7 m/s...for x y componet of velocity more datas are needed I guess...sorry I am not able to answer all
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.