Two people jump out of an airplane. They hold on to each other while falling str
ID: 2140326 • Letter: T
Question
Two people jump out of an airplane. They hold on to each other while falling straight down at a shared terminal speed of 63.1 m/s. Suddenly, they push away from each other. Immediately after separation, the first skydiver (who has a mass of 83.8 kg) has the following velocity components (with "straight down" corresponding to the positive z-axis):
V1,x = 5.43 m/s V1,y = 3.75m/s V1,z = 63.1 m/s
What are the x- and y-components of the velocity of the second skydiver, whose mass is 52.2 kg, immediately after separation?
V2,x = ??? m/s
V2,y = ??? m/s
What is the change in kinetic energy of the system?
?KE = ??? Joules
Explanation / Answer
applying conservation of momentum principle :
initial velocity of both persons = V = 63.1 m/s along Z direction
so intital momentum = (m1 +m2)* 63.1 k (vector notation)
final momentum = m1*V1 + m2*V2 = 83.8*(5.43i +3.75j + 63.1 k) + 52.2 (V2,x i + V2y j + V2,z k);
Equate both expressions : (83.8 + 52.2)*63.1 k = (83.8*5.43 + 52.2*V2,x) i + (83.8*3.75 + 52.2*V2,y) j +
(83.8*63.1 + 52.2* V2,z) k ;
vectors along x and y directions equal to zero ; V2,x = -(83.8*5.43/52.2) = -8.717 m/s
V2,y = -(83.8*3.75/52.2) = -6.02 m/s
Initial kinetic energy = 0.5 *(83.8 + 52.2) * 63.1^2 = 270749 J
Final KE = 0.5*83.8*(5.43^2 + 3.75^2 + 63.1^2) + 0.5*52.2*(8.717^2 + 6.02^2 + 63.1^2)
= 168654 + 106849 = 275503 J
Change in KE = 275503-270749 = 4754 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.