A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the followi
ID: 1508339 • Letter: A
Question
A thin, light wire is wrapped around the rim of a wheel, as shown in the following figure. The wheel rotates without friction about a stationary horizontal axis that passes through the center of the wheel. The wheel is a uniform disk with radius 0.274 m . An object of mass 4.15 kg is suspended from the free end of the wire. The system is released from rest and the suspended object descends with constant acceleration.
If the suspended object moves downward a distance of 2.60 m in 2.02 s , what is the mass of the wheel?
Explanation / Answer
let,
radius of the disk, r=0.274 m
mass of the disk is m1
mass of the object, m2=4.15kg
distance travelled, d=2.6m
time taken, t=2.02 sec
tension in wire is T
now,
d=1/2*a*t^2
2.6=1/2*a*2.02^2
=====> a=1.27 m/sec^2
acceleration, a=1.27 m/sec^2
and
force equation for the object,
m2*a=m2*g-T ----(1)
and
for the disk,
Torque=rXT
rXT=I*alpa
r*T=1/2*m1*r^2*(a/r)
T=1/2*m1*a ------(2)
from (1) and (2)
m2*a=m2*g-(1/2*m1*a)
m2*a=m2*g-(1/2*m1*a)
4.15*(1.27)=4.15*9.8-(1/2*m1*1.27)
=====> m1=55.75kg
mass of the wheel, m1=55.75 kg
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.