A thin, converging lens whose focal length is 82 cm is placed 4.8 m from a conve
ID: 2287197 • Letter: A
Question
A thin, converging lens whose focal length is 82 cm is placed 4.8 m from a convex spherical mirror whose focal length is
?53 cm
(see figure below). For an object placed 1.1 m to the left of the lens, determine the location of the image formed by the mirror, the magnification of the image, and the nature of the image (real/virtual, upright/inverted, enlarged/reduced). Hint: Use the image formed by the lens as the object for the mirror.
(a) the location of the image formed by the mirror
in front of the mirror??
behind the mirror??
(b) the magnification of the image
____
(c) the nature of the image (Select all that apply.)
?? real
?? virtual
?? upright
?? inverted
?? enlarged
?? reduced
|distance| __ cm locationin front of the mirror??
behind the mirror??
Explanation / Answer
Part A)
First for the lens...
1/f = 1/p + 1/q
1/82 = 1/110 + 1/q
q = 322.1 cm
Then for the mirror...
Since the mirror and lens are 480 cm apart, and the initial image is 322.1 cm from the lens, that lens is 480 - 322.1 = 157.9 cm from the mirror, so...
1/-53 = 1/157.9 + 1/q
q = -39.7 cm - The negative means its behind the mirror and virtual
Part B)
M = -q/p time -q/p
M = (-322.1)/(110) times -(-39.7)/(157.9)
M = -.810 ... The negative means the image is inverted. Since it is smaller than 1, it is reduced
Part C)
It is virtual, inverted, and reduced.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.