A 65 kg person jumps from a window to a fire net 21 m below, which stretches the
ID: 1508283 • Letter: A
Question
A 65 kg person jumps from a window to a fire net 21 m below, which stretches the net 1.2 m . Assume that the net behaves like a simple spring.
Part A
Calculate how much it would stretch if the same person were lying in it.
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
x = (Value) (Units)
Part B
How much would it stretch if the person jumped from 36 m ?
Express your answer to two significant figures and include the appropriate units.
x = (Value) (Units)
x = (Value) (Units)
Explanation / Answer
let k is the spring constant
A) gain in elastic pitential energy = loss gravitational potentail energy
(1/2)*k*x^2 = m*g(h+x)
k = 2*m*g*(h+x)/x^2
= 2*65*9.8*(21+1.1)/1.2^2
= 19552 N/m
now Apply, m*g = k*delta_x
==> delta_x = m*g/k
= 65*9.8/19552
= 0.0326 m <<<<<<<<<<-------------Answer
B) Again Apply,
(1/2)*k*x^2 = m*g*(h+x)
(1/2)*19552*x^2 = 65*9.8*(36+x)
on solving the equation
we get
x = 1.56 m <<<<<<<<<<-------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.