You have two air columns that are each 1.930 m long. One column is open at both
ID: 1506240 • Letter: Y
Question
You have two air columns that are each 1.930 m long. One column is open at both ends and the other is closed at one end. You wish to determine the frequencies you can produce in the audible range (20 Hz–20,000 Hz) on a day when the temperature of the air is at 10.00°C. (Give your answers to at least four significant figures. Assume that the speed of sound at 0° C is exactly 331 m/s.)
(a) in the column that is open at both ends
(b) in the column that is closed at one end
Explanation / Answer
velocity V at 10degC = 331 + 0.6*10 = 337 m/s
so
for both open ends
f = nv/2L
for lowest n=1
f1 = 337/(2* 1.93)
f1 = 87.3 Hz
second LOweest frequency f2 = 2* 87.3 = 174.6 Hz
Highest freqeuncy f3 = 3f = 87.3*3 = 262 Hz
----------------------
for closed end
f = nv/4L
for lowest n=1
f1 = 337/(4* 1.93)
f1 = 46.35 Hz
second LOweest frequency f2 = 2* 46.35 = 87.3 Hz
Highest freqeuncy f3 = 3f = 3* 46.5 = 139.5 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.