A solid cylindrical conducting shell of inner radius a = 5.5 cm and outer radius
ID: 1505176 • Letter: A
Question
A solid cylindrical conducting shell of inner radius a = 5.5 cm and outer radius b = 7 cm has its axis aligned with the z-axis as shown. It carries a uniformly distributed current I2 = 5 A in the positive z-direction. An inifinte conducting wire is located along the z-axis and carries a current I1 = 2.9 A in the negative z-direction.
What is the integral taken along the dotted path shown in the figure above: first from point P to point R at (x,y) = (0.707d, 0.707d), and then to point S at (x,y) = (0.6d, 0.6d).
Can you explain how to set up the integral for this, it cannot be done with ampere's law.
Explanation / Answer
angle = 45 degree = pi/8
integral B.dl from P to s = pi/8 * uo*Ienc
integral B.dl from P to s = pi/8 * uo*(I1 - I2)
=
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.