A solid cylinder of radius 13.1cm and mass 20.7kg starts from rest to rolls with
ID: 1460255 • Letter: A
Question
A solid cylinder of radius 13.1cm and mass 20.7kg starts from rest to rolls without slipping a distance of 6.16m down the townhome roof that is inclined at 21.5° relative to the horizontal. g= 10N
a) What is in J the initial gravitational potential energy of the cylinder relative to the bottom of the roof?
b) What is in radius/s the angular speed the cylinder about its center when at the bottom of the roof?
c) What is in J its rotational kinetic energy then?
d) What is in J its linear kinetic energy then?
Explanation / Answer
total Initial KE = trans KE + rotation KE
so
Total Grav PE = mgh = 0.5mv^2 + 0.5 IW^2
2gh = v^2 + 0.5 mR^2 *(V^2/r^2)
V = sqrt(4/3 gh)
V^2 = 1.15 * 10 * 6.16 sin 21.5
V = 5.1 m/s
total Grav PE = 1.5 * 5.1* 5.1 = 39.01 J
------------------------------------------------------------
2. use the relation as V = r W
so W = V/r
W = 5.1/0.131
W = 39 rad/s
--------------------------------
3. RotationaL KE = 0.5 IW^2
KE = 0.5 * 20.7 * 0.131* 0.131 * 39*39
KE = 270.15 J
-----------------------------------------
4. KE Linear = 0.5 mv^2
KE linear = 0.5* 20.7 * 5.1* 5.1
KE l = 270.J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.