A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 6.88 C. A conducting
ID: 1877540 • Letter: A
Question
A solid conducting sphere of radius 2.00 cm has a charge of 6.88 C. A conducting spherical shell of inner radius 4.00 cm and outer radius 5.00 cm is concentric with the solid sphere and has a charge of 2.96 C. Find the electric field at the following radii from the center of this charge configuration.
(a) r = 1.00 cm magnitude:_________ N/C
direction:____________
(b) r = 3.00 cm magnitude:____________ N/C
direction:_________________
(c) r = 4.50 cm magnitude:_____________ N/C
direction:______________
(d) r = 7.00 cm magnitude:_____________ N/C
direction:______________
Explanation / Answer
(a) At r = 1 cm ,
E = 0 as no charge is enclosed
(b) At r = 3 cm
E = kqenclosed / r2
E = 9e9*6.88e-6 / 0.032
E = 6.88e7 N/C
(c) At r = 4.50 cm
E = 0
(d) At r = 7 cm
q = 6.88 - 2.96
q = 3.92 uC
E = 9e9*3.92e-6 / 0.072
E = 7.2e6 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.