A converging lens of focal length 18.8 cm is separated by 56.4 cm from a converg
ID: 1504006 • Letter: A
Question
A converging lens of focal length 18.8 cm is separated by 56.4 cm from a converging lens of focal length 3.11 cm. Calculate the position (relative to the second lens) of the final image of an object placed 41.9 cm in front of the first lens.
If the height of the object is 2.87 cm, what is the height of the final image (A negative height indicates an inverted image)?
If the two lenses are now placed in contact with each other and the object is 5.62 cm in front of this combination, where will the image be located?
Explanation / Answer
by lens equation
1 / f = 1 / v + 1 / u
1 / 18.8 = 1 / 41.9 + 1 / u
u = 34.1 cm
this image will act as an abject for second lens
so distance of object for second lens = 56.4 - 34.1
distance of object for second lens = 22.3 cm
1 / 3.11 = 1 / 22.3 + 1 / u
u = 3.614 cm
position of the final image = 3.614 cm
magnificaton of first lens = -distance of image / distance of object
magnificaton of first lens = -34.1 / 41.9
magnificaton of second lens = -distance of image / distance of object
magnificaton of second lens = -3.614 / 22.3
total magnification = magnfication of first lens * magnification of second lens
total magnification = (-34.1 / 41.9) * (-3.614 / 22.3)
(-34.1 / 41.9) * (-3.614 / 22.3) = height of image / height of object
(-34.1 / 41.9) * (-3.614 / 22.3) = height of image / 2.87
height of image = 0.378534 cm
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.