A converging lens of focal length 19.2 cm is separated by 48.3 cm from a converg
ID: 1755266 • Letter: A
Question
A converging lens of focal length 19.2 cm is separated by 48.3 cm from a converging lens of the focal length 4.74 cm. Find the position of the final image with respect to the second lens of an object placed 39.4 cm in front the first lens. Answer in units of cm. A converging lens of focal length 19.2 cm is separated by 48.3 cm from a converging lens of the focal length 4.74 cm. Find the position of the final image with respect to the second lens of an object placed 39.4 cm in front the first lens. Answer in units of cm.Explanation / Answer
Image distance of the object due to first lens is : 1/ f1 = 1/ u + 1/ v or 1/ v = 1/ f1 - 1/u = 1/ 19.2 - 1/ 39.4 v = 37.45 cm Image generated from first lens going to be object for thesecond lens. Hence Object distance for the second lens is: u1 = 48.3 cm - 37.45 cm = 10.85 cm 1/ f2 = 1/ u1 + 1/ v1 or 1/ v1 = 1/ f1 - 1/ u1 = 1/ 4.75 - 1/ 10.85 or v1 = 8.45 cm Hence the position of the final image with respect to thesecond lens is v1 = 8.45 cm Hope this helps u!Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.