As a part of an electron diffraction experiment, a magnetic field of strengthe 0
ID: 1503182 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
1) Force acting on moving charge with velocity v in a magnetic field B is F = q (V cross B) = qvB sin(theta)
a: the angle between v and B is 180.
so, B =0.
b:direction of magnetic force : right
magnitude F = q* v* B = 1.6 * 10-19 * 105 * 0.25 N = 4 * 10-13 N
C: direction : left
magnitude = 1.6 * 10-19 * 105 * 0.25 N = 4 * 10-13 N
2)
a) 0 (sin(theta)=0 ).
b) F = qvB
B = F/qv
c) F = qvB sin45
B = F/ qvsin45
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.