A 42.0 mA current is carried by a uniformly wound air-core solenoid with 490 tur
ID: 1501417 • Letter: A
Question
A 42.0 mA current is carried by a uniformly wound air-core solenoid with 490 turns, a 13.0 mm diameter, and 12.0 cm length, (a) Compute the magnetic field inside the solenoid. (b) Compute the magnetic flux through each turn. T-m^2 (c) Compute the inductance of the solenoid. mH (d) Which of these quantities depends on the current? (Select all that apply.) magnetic field inside the solenoid magnetic flux through each turn inductance of the solenoid A 485-turn solenoid has a radius of 7.90 mm and an overall length of 13.8 cm. (a) What is its inductance? mH (b) If the solenoid is connected in series with a 2.50-ohm resistor and a battery, what is the time constant of the circuit?Explanation / Answer
3)I =42 mA, N =490 , d =13 mm , r = 6.5 mm , l = 12 cm
(A) B = uoNI/l = (4*3.14*10^-7*490*0.042)/(0.12)
B =215 uT
(b) flux = B.A = 215*10^-6*3.14*6.5*6.5*10^-6
Flux = 2.85*10^-8 T.m^2
(c) magnetic filed inside the solenoid
magnetic flux through each turn
4) N =485 , r =7.9 mm, l =13.8 cm
(a) L =uoN^2A/l
L = 4*3.14*10^-7*485*485*3.14*7.9*7.9*10^-6/(0.138)
L =0.42 mH
(b) R =2.5 ohm
Time constant T = L/R = 0.00042/2.5
T= 0.168 ms
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.