Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1500595 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 11.5 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.2 cm. Point C is 5.82 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
a) Calculate the value of the current I1. (in A)
b) Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. (in T)
c) What is the force between two 2.83 m long segments of the wires? (in N)
Explanation / Answer
r = 0.0582 m
at point C
magnetic field due to I1, B1 = uo*I1/(2*pi*r)
magnetic field due to I2, B2 = uo*I2/(2*pi*(d+r))
at C net field = 0
B1 = B2
uo*I1/(2*pi*r) = uo*I2/(2*pi*(d+r))
I1/r = I2/(d+r)
I1/0.0582 = 11.5/(0.122+0.0582)
I1 = 3.714 A
++++++++++++++++++
(B)
at point A
magnetic field due to I1, B1 = uo*I1/(2*pi*d/2) (out of page)
magnetic field due to I2, B2 = uo*I2/(2*pi*d/2) (out of page)
Bnet = B1 + B2
Bnet = (uo/pid)*(I1+I2)
Bnet = 4*pi*10^-7*(11.5+3.714)/(pi*0.122)
Bnet = 4.99*10^-5 T
+++++++++++++++++++++++
c)
F = uo*I1*I2*L/(2*pi*d)
F = (4*pi*10^-7*11.5*3.714*2.83)/(2*pi*0.122)
F = 1.98*10^-4 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.