Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1495885 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I_2 = 11.2 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 11.8 cm. Point C is 5.00 cm to the right of the wire carrying current I_2. Current I_1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I_1.Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.What is the force between two 1.41 m long segments of the wiresExplanation / Answer
magnetic field due to I1 is B1 = mu_o*i1/(2*pi*r) = (2*10^-7*i1)/0.168
magnetic field due to I2 is B2 = mu_o*i2/(2*pir) = (2*10^-7*11.2)/(0.05)
B1 = B2
(2*10^-7*i1)/0.168 = (2*10^-7*11.2)/(0.05)
i1/0.168 = 11.2/0.05
i1 = 37.632 A
magneric field at A is B =B1+B2
B1 = mu_o*i1/(2*pi*r) = (2*10^-7*37.632)/(0.118/2)= 12.75*10^-5 T
B2 = mu_o*i1/(2*pi*r) = (2*10^-7*11.2)/(0.118/2) = 3.79*10^-5 T
then B at A is (3.79+12.75)*10^-5 = 1.654*10^-4 T
Force F = mu_o*i1*i2*l/(2*pi*r) = (2*10^-7*37.632*11.2*1.41)/(0.118) = 1.007*10^-3 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.