Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1481206 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I2 = 10.9 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 10.5 cm. Point C is 4.95 cm to the right of the wire carrying current I2. Current I1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero.
a) Calculate the value of the current I1.
b) Calculate the magnitude of the magnetic field at point A.
c)What is the force between two 1.31 m long segments of the wires?
2 ·A dExplanation / Answer
Given data
I1,I2 are in opposite directions, and the magnetic field is given by
B = mue 0 I/ 2*pi*r r is distance from the wire
I1= ?, I2 = 10.9 A, point A is at 10.5/2 = 5.25 cm from each wire,
point C is at 4.95 cm from I2 wire and 15.45 cm from I1.
B at C from I2 = 4*pi*10^-7*10.94 / (2*pi*0.0495)= 4.420*10^-5 T
B at C from I1 = 4*pi*10^-7*I1 / (2*pi*0.1545)= 4.420*10^-5 T
I1 = 34.14 A
At point A
B1 = B to the right = 4*pi*10^-7*34.14 / (2*pi*0.0525) =13.0*10^-5 T
B2 = B to the left = 4*pi*10^-7*10.9 / (2*pi*0.0525) = 4.152*10^-5 T
total magnetic field at A is sum of magnetic fields B = B1+B2= 17.15*10^-7 T
c) Magnetic force F/delta L = mue 0 *I1*I2/ 2*pi*r = (4*pi*10^-7*10.9*34.14) /( 2*pi*0.0525)*1.31
F = 18.57*10^-4
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.