Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in th
ID: 1534912 • Letter: T
Question
Two straight parallel wires carry currents in opposite directions as shown in the figure. One of the wires carries a current of I_2 = 10.6 A. Point A is the midpoint between the wires. The total distance between the wires is d = 12.2 cm. Point C is 5.40 cm to the right of the wire carrying current I_2. Current I_1 is adjusted so that the magnetic field at C is zero. Calculate the value of the current I_1. Calculate the magnitude of the magnetic field at point A. What is the force between two 1.81 m long segments of the wires?Explanation / Answer
A)
Distance of the point from the 1st wire carrying current I1 = r1 = 12.2 + 5.4 cm
r1 = 17.6 cm = 0.176 m ;
Distance of the point from the 2nd wire carrying current I2 = r2 = 5.4 cm = 0.054 m
I2 = 10.6 A
Net Magnetic Induction at the point due to both the wires = 2K{I1/r1 - I2/r2} = 0,
where K = o/4 Wb/A-m = 10^- 7 Wb/A-m
I1 = I2*(r1/r2) = 10.6*( 0.176/0.054) A
I1 = 34.55 A
B)
At the point A :
The two magnetic fields are in the same direction
Magnetic Induction due to 1st wire = B1 = 2K(I1/r)
Magnetic Induction due to 2nd wire = B2 = 2K(I2/r)
where r = d/2 = 12.2/2 cm = 6.1 cm = 0.061 m
Resultant Magnetic Induction at A
B = B1 + B2 = (2K/r)*(I1 + I2)
B = 10^- 7*2(10.6 + 34.55) / 0.061
B = (10^- 7 x 2 x 45.15) / 0.061
B = 1.48 x 10^- 4 Wb/m^2
C)
Mutual Force per unit length of the wire is
F/L = 2K(I1)(I2)/d, where d = 12.2 cm = 0.122 m
Length of the wire segments = L = 1.81 m
F = 2KL(I1)(I2)/d
F = (2 x 10^- 7 x 1.81 x 34.55 x 10.6) / 0.122
F = 1.086 x 10^-3 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.