A 4.0 kg object is released from rest at a height of 4m on a curved ramp the cur
ID: 1499668 • Letter: A
Question
A 4.0 kg object is released from rest at a height of 4m on a curved ramp the curved surface is frictionless but the horizontal part of it is rough with uk=0.160 the object slides on this horizontal surface for 5.0 m before enocountering the spring with spring consttant k=400 N/m it then compresses the spring with a distance x before momentarily coming to rest a.) determine x b.)will the object ever come to original height explain i would appreciate a detaildd explanation for part a because i tried and got it wrong so i was kind of confused thank you in advance
Explanation / Answer
a) Potential energy of the object at the top of the ramp is converted to its kinetic energy at the bottom of the ramp.
=> mgh = mv12/2
=> v1 = (2gh)1/2 = (2 * 9.81 * 4)1/2 = 8.86 m/s
Speed of the object just before it touches the spring is,
v22 = v12 - 2(kg)s
v2 = [8.862 - (2 * 0.16 * 9.81 * 5)]1/2 = 7.92 m/s
The kinetic energy of the object is converted to the potential energy of the spring.
mv22/2 = kx2/2
=> x = v2(m/k)1/2 = 7.92 * (4 / 400)1/2 = 0.792 m
b) The object will not come back to the same height since its mechanical energy is reduced by frictional force on the surface.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.