A 4.0 kg object undergoes an acceleration of 2.7m/s 2. (a) What is the magnitude
ID: 1668441 • Letter: A
Question
A 4.0 kg object undergoes an acceleration of 2.7m/s2. (a) What is the magnitude of the resultant force acting onit? (b) If this same force is applied to a 4.0 kg object, whatacceleration is produced? A 4.0 kg object undergoes an acceleration of 2.7m/s2. (a) What is the magnitude of the resultant force acting onit? (b) If this same force is applied to a 4.0 kg object, whatacceleration is produced? (a) What is the magnitude of the resultant force acting onit? (b) If this same force is applied to a 4.0 kg object, whatacceleration is produced?Explanation / Answer
a) F = ma = 4 * 2.7 = 10.8N b) a = F / m = 10.8 / 4 = 2.7 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.